Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Tajemnice Antagarichu | Heroes 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Forum

Ogłoszenie

Witamy w Królestwie!


#1 2009-01-07 22:29:04

Zen-Aku

Przestępca

12747603
Zarejestrowany: 2008-02-17
Posty: 1140
Miasto: Loch
Kampania: Podziemia i diabły
Jednostka: Minotaur/Cerber
Bohater: Gunnar

Podstawowe zasady pisowni

Ponieważ niektórzy mają z nimi problemy, a Mathias chce coś z tym zrobić, więc:

1. Interpunkcja - przecinki: zaczynam od nich, bo wielu uważa je za nieistotne. Tak nie jest. Bez przecinków jest niekiedy trudno zrozumieć treść posta. Napiszę te błędy, z którymi się spotykałem na forum, a które były błędami rażącymi:

i - przed "i" nie ma przecinka. Jeśli takowy zobaczę, to zaznaczam znacznikiem <,> (znacznik może się zmienić, dopiero nad nim dyskutujemy z Mathiasem),

że - bezwzględnie należy postawić przecinek,

a - j/w,

poza tym - przed tym też przecinek, zwracam uwagę na rozdzielność członów wyrażenia,

ponadto - także winien być przecinek, wyraz pisany łącznie.

To najbardziej rażące błędy związane z przecinkami. Przejdźmy dalej:

2. Interpunkcja - inne znaki:

. - może wydać się dziwne, że to mówię, ale należy ją postawić na końcu zdania. Niestety, ale brak zamierzam traktować jako błąd (<.>),

... - kontrowersyjny znak... Otóż - wielokropek także oznacza koniec zdania. Tak, oczywiście oznacza on niedopowiedzenie, ale nie zmienia to faktu, że po wielokropku wymagana jest duża litera, jako początek nowego zdania. Po drugie - nigdy, ale to nigdy, nie róbcie czegoś w stylu "............", bo zapewniam, że będę to traktował wyjątkowo (w sensie negatywnym),

: - po nim piszemy małą literę, chyba że wymieniamy zdaniami - wtedy dużą.

3. Małe i duże litery:

Zgodnie z tym, co powiedziałem Hiradorowi - duża litera w środku zdania, wyrazu itp. nie będzie błędem. Rozumiem, że każdemu może się zdarzyć ten nieszczęsny shift nacisnąć. Ale nie będę tolerował:

Duże litery na początku zdania - i to nieważne, czym poprzednie zdanie jest zakończone - to może być ., !, ?, ..., naprawdę jest to nieistotne. Duża litera jest absolutnie wymagana i jej brak uznaję jako błąd.

Nazwy z Heroes III - mogę Was tym pocieszyć - nie będę zwracał uwagi na nazwy z gry, bo każdy ma prawo pisać je jak chce, ja np. piszę miasta z dużych liter, a jednostki z małych. W żaden sposób nie będę tego sprawdzał (chyba, że nazwa jednostki/miasta jest początkiem zdania, ale to w zasadzie wyjątkowa sytuacja).

Na razie tyle, jeśli coś jeszcze rzuci mi się w oczy, to dopiszę. Postaram się na bieżąco edytować ten temat.

Ostatnio edytowany przez Koragg (2009-01-07 22:32:19)

Offline

 

#2 2009-01-09 00:59:53

Król Duch

Obywatel

Zarejestrowany: 2008-12-21
Posty: 26

Re: Podstawowe zasady pisowni

Koragg napisał:

że - bezwzględnie należy postawić przecinek,

a - j/w

... - kontrowersyjny znak... Otóż - wielokropek także oznacza koniec zdania. Tak, oczywiście oznacza on niedopowiedzenie, ale nie zmienia to faktu, że po wielokropku wymagana jest duża litera, jako początek nowego zdania.

1. Przecinek przed "że" - niekoniecznie, w niektórych sformułowaniach np: "tyle że" nie ma przecinka. Jest on, owszem, przed słowem"tyle".

2. j/w (np. w sformułowaniu "między młotem a kowadłem")

3. Wielokropek może zostać użyty w środku zdania.

To nie są bardzo ważne poprawki, ale rozumiem, że ten wątek służy konkretom z zakresu gramatyki opisowej, więc pomyślałem sobie: "czemu nie?".
Pozdrawiam strażników dobrej pisowni! To się chwali, niestety na forach internetowych przypadki staranności językowej są raczej rzadkie. Parę lat takiego stukania na gg i gdzie to tylko możliwe, a potem zdziwienie, że dziecko ma poważne problemy nie tylko z pisaniem, ale i wysłowieniem się... I z myśleniem nierzadko również - bo to wszystko ma ze sobą jakowyś tajemny związek.

Offline

 

#3 2009-02-01 17:31:59

 Mathias

Król

35762222
Zarejestrowany: 2006-11-25
Posty: 6916
Miasto: Zamek
Kampania: Niech Żyje Królowa
Jednostka: Archanioł
Bohater: Christian
Magia: Woda
WWW

Re: Podstawowe zasady pisowni

A teraz coś ode mnie - ortografia . Znalazłe portal www.dyktanda.info, na którym znajduja się te zasady opisane w sposób prosty i zrozumiały. Więc nie ma sensu pisać wszystkiego od nowa, zmodyfikuję to tylko, żeby było jeszcze prostsze.

Pisownia wyrazów z "ó"

"ó" piszemy:
-w dopełniaczu l. mn. rzeczowników  rodzaju męskiego
-w końcówkach -ów, -ówna, ówka
wyjątki: zasuwka, skuwka
-na początku wyrazów bardzo rzadko
- gdy wymienia się na "o","e" lub "a":

Pisownia wyrazów z "u"

literę "u" piszemy
- w wielu przyrostkach typu: -uch, -uga, -ulec, -un, -unek, -ur, -us, -uszek, -uszka, -utki:
- w kocówkach czasowników -uję, -ujesz, -uje, -uj(tu jest parę wyjątków)

Pisownia wyrazów z "ż"

"ż" piszemy
- gdy wymienia się na g, z, ź, s, dz, h:
-w końcówkach -aż, -eż rzeczowników rodzaju żeńskiego:
Wyjątki: twarz, macierz
-po literach l, ł, n, r:
-w partykule -że:

Pisownia wyrazów z "rz"

"rz" piszemy
-gdy wymienia się na r:
-po spółgłoskach p, b, g, t, d, k, g, ch, j, w:
Wyjątki: kształt, bukszpan, kszyk (ptak), pszenica, pszczoła, gżegżółka, piegża
UWAGA! W formach stopnia wyższego i najwyższego przymiotników po wyżej wymieniowych głoskach piszemy sz
-w przyrostkach -arz, -erz.

Pisownia wyrazów z "ch"

"ch" piszemy
-gdy wymienia się na sz:
mucha - muszka, piechota - pieszo, ruchomy - ruszać, blacha - blaszka
- prawie zawsze na początku(wyjątków jest sporo) i zawsze końcu wyrazów (wyjątki: druh, Boh)

Pisownia wyrazów z "h"

"h" piszemy
-gdy wymienia się na ż, z, dz:
-wyjątkowo na początku wyrazów
hipoteza, heroizm, hipika, historia, handel, herbata, hańba, hardy.
-w wyrazach rozpoczynających się od hiper-, hipo- oraz hydro-:
Coś ode mnie: Niestety, większość wyrazów z ,,h" trzeba zapamiętać, bo nie ma na nie zasad. Tylko niewielka część podlega regułom.
Jeśli chodzi o resztę liter z problemami ort., to także mają mnóstwo wyjątków. Ale najprostsze wyrazy podlegają tym zasadom więc nie ma problemu.



http://egildia.pl/wp-content/uploads/2016/12/ggg%C5%82adkie.png
+Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też podtrzymywałem dla ciebie łaskawość.+ [Jr 31, 3]
+Świat jaki znamy odchodzi. Jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości.+
+Pogarda to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.+

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora